Automotive News
Amo Electric Feisty EV Specifications
0-30 km/Hr
Electric
Disc
Drum
75
25
1.92 Kwh
62 kg
1 Year
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | Brushless DC |
| Motor Power | 249 W |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Hub Motor |
| Starting Mechanism | Self Start Only |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
| Underseat Storage | Yes |
Features and Safety
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Backrest | Yes |
| Display | Yes |
| Kill Switch | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | High Rigid Tubular Frame made of Steel |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Back Suspension | Spring Loaded Gas |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 62 kg |
| Seat Height | 730 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Length | 1730 mm |
| Width | 670 mm |
| Height | 1070 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| DRLs | Yes |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 3.00 - 10 |
| Back Tyre Size | 3.00 - 10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc, 130 mm |
| Back Brake Type and Size | Drum, 110 mm |
Performance
| Top Speed | 25 Km/Hr |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 1.92 Kwh |
App Features
| Low Batter Indicator | Yes |










