Automotive News
Ather 450 Apex Specifications
Above 90 km/Hr
Electric
Disc
Disc
157
100
3.7 Kwh
111.6 kg
11.6 s
5 Years or 60,000 Km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | PMSM |
| Motor Power | 7 kW |
| Torque Power | 26 Nm |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Carry Hook | Yes |
Features and Safety
| Braking Type | Combi Brake Type |
| Clock | Yes |
| Traction Control | Yes |
| Footrest | Yes |
| Operating System | AOSP |
| Side Stand Engine Cut-Off | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Precision Machined Hybrid Chassis |
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Back Suspension | Symmetrically Mounted Progressive Monoshock |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 111.6 kg |
| Seat Height | 780 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Length | 1891 mm |
| Width | 739 mm |
| Height | 1114 mm |
| Wheelbase | 1296 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Back Tyre Size | 100/80-12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc, 200 mm |
| Back Brake Type and Size | Disc, 190 mm |
Performance
| Top Speed | 100 kmph |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 3.7 Kwh |
| Battery Type | Li-ion |
App Features
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Navigation Assist | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |






