Automotive News
Ola S1 Pro Sport Specifications
Above 90 km/Hr
Electric
Disc
Disc
242
128
4 Kwh
116 kg
-
3 years or 50,000 km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | Mid Drive IPM |
| Motor Power | 5.5 W |
| Number of Batteries | 1 |
| Peak Power | 13 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
| Cruise Control | Yes |
Features and Safety
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Display | TFT |
| Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Side Stand Motor Cut-off | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Tubular and Sheet Metal Frame |
| Front Suspension | Twin Telescopic Forks |
| Back Suspension | Mono Shock |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 116 kg |
| Seat Height | 805 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Length | 1899 mm |
| Width | 850 mm |
| Height | 1297 mm |
| Wheelbase | 1359 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 110/70-R14 |
| Back Tyre Size | 110/70-R14 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc, 220 mm |
| Back Brake Type and Size | Disc, 180 mm |
Performance
| Top Speed | 128 kmph |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 4 Kwh |
App Features
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS Alerts | Yes |








