Automotive News
Revolt RV400 Specifications
60-90 km/Hr
Electric
Disc
Disc
150
85
3.24 Kwh
108 kg
5 Years or 75,000
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | Mid Drive |
| Motor Power | 4.1 kW |
| Torque Power | 170 Nm |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting Mechanism | Remote Start, Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
Features and Safety
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Single Cradle Frame |
| Front Suspension | Upside Down Fork |
| Back Suspension | Monoshock |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 118 kg |
| Seat Height | 814 mm |
| Ground Clearance | 215 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Turn Signal | LED |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Taillight | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 90/80/17 |
| Back Tyre Size | 120/80/17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc, 240 mm |
| Back Brake Type and Size | Disc, 240 mm |
| Braking System | Combined Braking System |
Performance
| Top Speed | 85 kmph |
Motor & Battery
| Battery Capacity | 3.24 Kwh |
| Battery Type | Li-ion |
App Features
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Navigation | Yes |
| Call/SMS/Alerts | Yes |




