Automotive News
TVS Apache RTR 180 Specifications
Above 90 km/Hr
Sports naked
Petrol
Disc
Disc
113 kmph
45 kmpl
177.4 cc
17.13 PS @ 9000 rpm
15.5 Nm @ 7000 rpm
12 L
4- Stroke, 1- Cylinder, Air- Cooled, SI Engine
TVS Apache RTR 180 Features
Yes
Yes
Digital
Digital
Digital
Engine and Transmission
| Engine Capacity | 177.4 cc |
| Engine Type | 4- Stroke, 1- Cylinder, Air- Cooled, SI Engine |
| Max Power | 17.13 PS @ 9000 rpm |
| Max Torque | 15.5 Nm @ 7000 rpm |
| Transmission | 5 Speed Manual |
| Drive Type | Chain Drive |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Bore | 62 mm |
| Stroke | 58 mm |
| Compression Ratio | 10.0 : 1 |
| Emission Standard | BS6 - 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Starting Mechanis | Self Start Only |
Features
| Fully Digital Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Seat Type | Single |
| Graphics | Yes |
Features and Safety
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Kill Switch | Yes |
| Saree Guard | Yes |
| Display | Yes |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Gear Position Indicator | Yes |
| Malfunction Indicator | Yes |
Mileage and Performance
| Mileage (ARAI) | 45 kmpl |
| Acceleration | 0 - 60 kmph, 4.5 S |
| Acceleration | 0 - 100 kmph, 13 s |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Double Cradle Synchro STIFF |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Back Suspension | Gas - Charged Mono Shock |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 140 kg |
| Fuel Tank Capacity | 12 L |
| Reserve Fuel Capacity | 2 L |
| Seat Height | 790 mm |
| Ground Clearance | 180 mm |
| Length | 2085 mm |
| Width | 730 mm |
| Height | 1105 mm |
| Wheelbase | 1326 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Turn Signal | Halogen Bulb |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 90/90 - 17 |
| Back Tyre Size | 120/70 - 17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc, 270 mm |
| Back Brake Type and Size | Disc, 200 mm |
| Braking System | Single Channel |
Performance
| Top Speed | 113 kmph |
Motor & Battery
| Max Power | 7.13 PS @ 9000 rpm |
| Battery Capacity | 12V, 6Ah |
App Features
| Turn-by-Turn Navigation | Yes |
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Call/SMS/Alerts | Yes |













