Automotive News
Ampere Magnus G Max Specifications
60-90 km/Hr
Electric
Drum
Drum
110
65
3 Kwh
91 kg
5 Years or 75000 Km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | BLDC |
| Motor Power | 2.4 kW |
| Torque Power | 110 Nm |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Hub Drive |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| Carry Hook | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
Features and Safety
| Pass Switch | Yes |
| Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Dual Frame Steel Chassis |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Back Suspension | Coil Springs |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 91 kg |
| Seat Height | 720 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1390 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 90/90-10 |
| Back Tyre Size | 90/90-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Drum, 130 mm |
| Back Brake Type and Size | Drum, 130 mm |
Performance
| Top Speed | 65 kmph |
Motor & Battery
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 3 Kwh |
App Features
| Low Battery Alert | Yes |








