Automotive News
Ampere Magnus Grand Specifications
60-90 km/Hr
Electric
Drum
Drum
118
65
2.3 Kwh
108 kg
-
5 years or 60,000 km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | BLDC |
| Motor Power | 2.4 kW |
| Peak Power | 2.4 kW |
| Torque Power | 110 Nm |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Hub Drive |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
| Carry Hook | Yes |
Features and Safety
| Pass Light | Yes |
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Carry Hook | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Dual-Frame Steel |
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic Fork |
| Back Suspension | Coil Spring |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 108 kg |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Length | 1915 mm |
| Width | 690 mm |
| Height | 1260 mm |
| Wheelbase | 1390 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 90/90 - 12 |
| Back Tyre Size | 90/90 - 12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Drum, 130 mm |
| Back Brake Type and Size | Drum, 130 mm |
Performance
| Top Speed | 65 kmph |
Motor & Battery
| Battery Type | LFP |
| Battery Capacity | 2.3 Kwh |
Underpinnings
| Display Type | LCD |
| High Beam Indicator | Yes |
App Features
| Low Battery Indicator | Yes |








