Automotive News
Ampere Nexus Ex Specifications
Above 90 km/Hr
Electric
Disc
Drum
136
93
3.0 Kwh
118
-
5 years or 75,000 Km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | Mid-Mount Motor |
| Motor Power | 4 kW |
| Torque Power | 162 Nm |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting Mechanism | Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
Features and Safety
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Hazard Light | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | High-Strength Underbone Frame |
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Back Suspension | Twin Shock Absorbers |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 118 kg |
| Seat Height | 765 mm |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1319 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 90/90-12 |
| Back Tyre Size | 90/90-12 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc, 130 mm |
| Back Brake Type and Size | Drum, 110 mm |
Performance
| Top Speed | 93 kmph |
Motor & Battery
| Battery Type | LFP |
| Battery Capacity | 3 Kwh |
Underpinnings
| Stand Alarm | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
App Features
| Bluetooth Connectivity | Yes |
| Call/SMS/Alerts | Yes |








