Automotive News
Ampere Reo Specifications
0-30 km/Hr
Electric
Disc
Drum
80
25
1.44 Kwh
71.4
3 Year or 30,000 Km
Tubeless
Engine and Transmission
| Motor Type | BLDC |
| Motor Power | 250 W |
| Torque Power | 50 Nm |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Hub Drive |
| Starting Mechanism | Remote Start, Push Button Start |
Features
| Instrument Console | Digital |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Seat Type | Single |
| USB Charging Port | Yes |
Features and Safety
| Clock | Yes |
| Footrest | Yes |
| Riding Modes | Yes |
Chassis and Suspension
| Frame Type | Underbone Frame |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Back Suspension | Coil Spring |
Dimensions and Capacity
| Kerb Weight | 71.4 kg |
| Seat Height | 800 mm |
| Ground Clearance | 163 mm |
| Length | 1800 mm |
| Width | 690 mm |
| Height | 1105 mm |
| Wheelbase | 1370 mm |
Electricals
| Headlight Type | LED |
| Taillight | LED |
| Turn Signal | LED |
| Low Battery Indicator | Yes |
Tyres and Brakes
| Front Tyre Size | 3.75-10 |
| Back Tyre Size | 3.75-10 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Front Brake Type and Size | Disc |
| Back Brake Type and Size | Drum, 130 mm |
Performance
| Top Speed | 25 kmph |
Motor & Battery
| Battery Type | LFP |
| Battery Capacity | 1.44 Kwh |
Underpinnings
| No. of Tripmeters | 1 |
| Stand Alarm | Yes |
| High Beam Indicator | Yes |
App Features
| Low Battery Alert | Yes |








